Do darmowej dostawy brakuje Ci 149,00 zł

Na czym polega metoda Montessori i jak ważne są zmysły dla dziecka

Wszechstronny rozwój dziecka na wczesnym etapie życia wymaga zapewnienia mu odpowiednich bodźców. W modelu dydaktycznym opracowanym przez Marię Montessori pierwszoplanową rolę odgrywają zmysły. Filozofia ta zakłada, że to z ich pomocą dziecko poznaje świat, a tym samym powinny one odgrywać kluczową rolę w jego rozwoju. Dodajmy również, że chodzi tutaj o rozwój wszechstronny, który angażuje wszystkie zdolności sensoryczne w komfortowym i bezpiecznym środowisku. Przekonajmy się zatem, na czym polega metoda Montessori.

Rozwój sensoryczny na pierwszym miejscu

System dydaktyczny stworzony przez Marię Montessori zakłada stworzenie dziecku warunków do swobodnego doświadczania otaczającego go świata, przy jednoczesnym dostarczeniu mu odpowiednich bodźców. Te mogą być różne — kluczowe jest tutaj bogactwo kolorów, kształtów, faktur i dźwięków, które stymulować będą odpowiednio zmysły wzroku, dotyku i słuchu. To jednak wcale nie koniec spektrum sensorycznego — równie istotne jest odczuwanie chociażby smaku, temperatury czy też zapachu. Istotnym elementem jest tutaj również kinestetyka, czyli zmysł ułożenia poszczególnych kończyn oraz świadomość ciała w przestrzeni.

Choć dobór zabawek edukacyjnych i pomocy dydaktycznych jest niezwykle ważny, równie istotne jest środowisko, w którym dziecko ma możliwość z nich korzystać. To stworzenie warunków do swobodnego odkrywania własnego “ja” jest tutaj podstawą — zorganizowanie takiej przestrzeni w domu jest na wagę złota w kontekście rozwoju sensorycznego.

Zabawki edukacyjne w duchu Montessori

Jakie zabawki i akcesoria powinny znaleźć się w pokoju dziecka, tak aby stymulować rozwój sensoryczny w zgodzie z modelem Montessori? Warto wspomnieć chociażby o kolorowych gryzakach na niemowląt od Jellystone — łączą one w sobie wyraziste barwy, kształt oraz fakturę. Warto również zadbać o interaktywne zawieszki do fotelika lub wózka — np. z linii Little Dutch — a także książeczki aktywizujące i sensoryczne czy też tablice manipulacyjne, jak choćby drewniany wóz strażacki od Lilliputients.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pozostałe wpisy dostępne w naszym serwisie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium